/* */

Pozvánka na dobrovoľnícku výsadbu drevín – trojmedzie

Pozvánka na dobrovoľnícku výsadbu drevín v rámci projektu LIFE Steppe on border v sobotu 16.3. na trojmedzí Sysľovské polia, budeme sadiť 250 kríkov a 90 stromov,
Podujatie, ktoré usporadúvajú Bratislava – hlavné mesto SR a BUBO
Trojmedzie
Trvanie: 6 h
🌳 Je to tu, ďalší zásadný víkend a s ním ďalší vysadený dielik jedlého cestovateľského lesa, ktorý postupne v spolupráci s cestovnou kanceláriou BUBO, vytvárame v blízkosti chráneného vtáčieho územia Sysľovských polí. Tentokrát budeme sadiť priamo na trojmedzí Slovenska, Maďarska a Rakúska. Na tomto výnimočnom mieste sa dostaneme za trojhranicu našich síl, pretože tu spolu vysadíme až 250 kríkov a 90 stromov. Rýle, fúriky a rukavice rozhodne nebudú stáť v kúte. Príďte, tešíme sa na vás!
📍 Kde: trojmedzie SK/HU/AT ​​https://maps.app.goo.gl/CTgCh7ZFf3jr11vF9?g_st=ic
🗓️ Kedy: v sobotu 16. marca od 9:00 do 15:00
🙋‍♀️ Na podujatie „10 000 stromov: Zásadný víkend 6“ je povinná bezplatná registrácia 👉 https://tootoot.fm/sk/events/65e066f1a2ec3d0dd0067676
🦤 Okrem samotného sadenia sa môžete tešiť aj na malú ornitologickú pauzu od 11:00 do 11:45, počas ktorej sa budete môcť veľa dozvedieť o miestnom vtáctve. O sokoloch, dropoch a ďalších hviezdach lokálneho vtáčieho neba vám porozpráva odborník Tomáš Veselovský z občianskeho združenia Ochrana dravcov na Slovensku.
🍏 Čo tu vysadíme? Spolu až 250 kríkov ako hloh jednosemenný pre doplnenie estetickej hodnoty územia, ale aj na zobkanie pre rôzne druhy vtáctva, či ríbezle čierne, na ktorých si budete môcť pochutnať pri návšteve tohto miesta. V rámci Zásadného víkendu budeme sadiť aj dlhú líniu stromovej vegetácie, od trojhraničného bodu pozdĺž štátnej hranice s Rakúskom, ktorá pozostáva z ovocných drevín. Vysadíme tu spoločne 90 stromov – jablone, hrušky, čremchy, ktoré budú, okrem iného, slúžiť významnému druhu vtáctva sokolovi kobcovitému na hniezdenie v búdkach, ktoré tu plánujeme inštalovať.
Výsadba pôvodných druhov drevín plánovaná v blízkosti chráneného vtáčieho územia Sysľovské polia pomáha zvýšiť potravinovú ponuku pre chránené vtáctvo žijúce na Sysľovských poliach, ktoré sú aj jediným slovenským hniezdiskom významne ohrozených druhov vtáctva dropa veľkého a sokola kobcovitého. Ako mesto si uvedomujeme svoju spoločenskú zodpovednosť a aktívne realizujeme viaceré kroky smerujúce k ochrane týchto ohrozených druhov, zároveň však myslíme aj na vytváranie príjemných oddychových zón pre obyvateľky a obyvateľov Bratislavy.
🗺️ Ako sa na sadenie dostanete?
🚌 Nasadnite na MHD a vystúpte na zastávke Kaštieľ Rusovce. Z tejto zastávky vás na miesto výsadby zoberie autobus, kyvadlová doprava, zriadená na účel Zásadného víkendu. Autobus bude premávať v deň podujatia každú polhodinu od 8:30 do 15:00.
🏎️ V prípade, že prídete autom, môžete parkovať na veľkom parkovisku za zastávkou Kaštieľ Rusovce v smere z mesta na Lónyaiovej ulici. POZOR! Na miesto výsadby je zakázané prísť autom, pretože sa nachádza v chránenom vtáčom území.
Pri Zásadných víkendoch sa držíme zásady – viac sadenia stromov, viac obnovených zanikajúcich bratislavských biokoridorov. Týmto spôsobom prispievame k zelenšej Bratislave a okrem iného podporujeme biodiverzitu nášho okolia. Tak teda za pestrejšie a zelenšie zajtrajšky. Do sadenia!
Projekt LIFE STEPPE ON BORDER, „Zabezpečenie dlhodobej ochrany dropa veľkého a sokola kobcovitého v pohraničí Slovenska a Maďarska“, (LIFE20 NAT/SK/001077), finančne podporila Európska únia v rámci program LIFE. Implementáciu projektu finančne podporuje aj maďarské Ministerstvo pôdohospodárstva a Ministerstvo životného prostredia Slovenskej republiky, ako spolufinancovatelia. Výsadbu finančne podporila aj cestovná kancelária BUBO.

Autor

Komentovanie je vypnuté.