/* */

Elektronické (samo)sčítanie obyvateľov- informácia

         Elektronické (samo)sčítanie obyvateľov sa uskutoční od 15. februára,

                                                  asistované sčítanie sa posúva na začiatok apríla

Elektronické sčítanie obyvateľov Slovenskej republiky sa uskutoční v plánovanom termíne  od 15. 2. 2021 do 31. 3. 2021. Pre nepriaznivú pandemickú situáciu sa posúva termín asistovaného sčítania určeného pre tých, ktorí sa nedokážu sčítať sami a potrebujú pomôcť s vyplnením sčítacieho formuláru.

Ak sa obyvateľ nemôže alebo nevie sčítať sám alebo s pomocou svojich blízkych, na splnenie povinnosti sčítať sa môže využiť asistované sčítanie. To znamená, že buď obyvateľ navštívi kontaktné miesto zriadené obcou, kde ho sčíta stacionárny asistent alebo môže telefonicky požiadať o mobilného asistenta, ktorý ho navštívi doma a sčíta ho.

„Na základe rozhodnutia vlády sa vzhľadom na pandemickú situáciu posúva termín asistovaného sčítania. Dôvodom je, aby sme ochránili zdravie všetkých zúčastnených. Asistované sčítanie sa v zmysle novely zákona začne od 1. 4. 2021 a potrvá najneskôr do 31.10.2021,“ informovala Ľudmila Ivančíková, generálna riaditeľka Sekcie sociálnych štatistík a demografie Štatistického úradu SR.

Sčítanie obyvateľov sa uskutočňuje každých desať rokov. Po prvý raz v histórii bude sčítanie na Slovensku plne elektronické. Obyvatelia sa sčítajú sami, v pohodlí domova a bezpečne, bez ohrozenia na ich zdraví, bez kontaktu s cudzím človekom, prostredníctvom elektronického formulára, ktorý nájdu na www.scitanie.sk. Vyplnenie elektronického sčítacieho formulára nezaberie viac ako 10 minút. Na sčítanie postačí mobil, tablet, notebook alebo PC. Od 15. februára 2021 obyvatelia nájdu elektronický sčítací formulár na stránke www.scitanie.sk a budú mať k dispozícii aj mobilnú  aplikáciu.

Štatistický úrad zároveň vyzýva obyvateľov, aby pomohli pri sčítaní svojim blízkym (seniorom), ak ich o to požiadajú.

Odporúčame obyvateľom, aby sledovali prebiehajúcu kampaň k sčítaniu obyvateľov a navštívili stránku www.scitanie.sk.

 

 

Autor

Komentovanie je vypnuté.